Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Maj 9, 2023
Dzień Rodziny
Czerwiec 1, 2023
Pokaż wszystkie

Wycieczka do Żarnowca i Krosna

W czwartek 26 maja uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do Żarnowca i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Szkoły Ludowej w Żarnowcu.
Mieliśmy okazję cofnąć się w czasie do XIX wieku i zobaczyć jak uczyli się nasi pradziadkowie. Siedząc w ławkach, z dziurką na kałamarz,  próbowaliśmy przy pomocy stalówki napisać kilka zdań.
Jak się okazało nie było to wcale łatwe zadanie. Dowiedzieliśmy się też co to takiego „dyscyplinka” i do czego używano grochu. Później odwiedziliśmy położony w bliskim sąsiedztwie dworek Marii Konopnickiej z pięknym parkiem. Maria Konopnicka, to patronka naszej szkoły, dlatego z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy przewodnika i oglądaliśmy pamiątki pozostałe po tej wielkiej poetce. Kolejnym punktem naszej wycieczki była restauracja, w której zjedliśmy pyszny obiad. Następnie udaliśmy się do Krosna do Centrum Dziedzictwa Szkła. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywała przed nami tajniki produkcji szkła. Mogliśmy obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Na naszych oczach powstała piękna świnka – skarbonka. Wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję stworzyć własną  pracę malowaną na szkle. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Mieliśmy okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie. Zwiedziliśmy również piwnice pod krośnieńskim rynkiem. Tam dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo”, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek. Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

mgr Anna Liana

Komentarze są wyłączone.